Informační leták s následujícím obsahem a grafickými prvky vydal Tyfloservis, o. p. s. v roce 2002 za finanční podpory programu Evropské unie Phare - Access 99
Vyhláška č. 30/ 2001 Sb. v § 27 (2) uvádí: "Speciální označení osoby nevidomé je bílá hůl, označení osoby hluchoslepé je hůl s bílými a červenými pruhy o šířce 100 mm."
Bílá slepecká hůl označuje již řadu let člověka se zrakovými obtížemi.
Zvykli jsme si nevidomé oslovovat, nabízet jim pomoc a zavolat na ně, když zpozorujeme nebezpečí.
Zvykli jsme si, že se nevidomí stávají samostatnými - orientují se podle zvuku semaforu, naváděcích majáčků, hlášení názvů stanic apod.
Mezi lidmi s bílou holí však doposud byli i ti, kteří pro svou sluchovou vadu na naše oslovení nereagovali a nedokázali rozlišit ani jiné pro jejich orientaci a bezpečnost důležité zvuky. Byli hluchoslepí …
Jako hluchoslepí jsou označováni lidé, kteří mají současně sluchovou i zrakovou vadu různého stupně. Přestože hluchoslepý člověk nemusí být zcela nevidomý a neslyšící, je nucen překonávat značné obtíže.
Bílá hůl s červenými pruhy o šířce 100 mm představuje způsob, jak upozornit okolí na kombinovanou vadu, požádat o trpělivost a speciální pomoc.
S červeno-bílou holí vycházejí do ulic nejen hluchoslepí v České republice, ale též postižení v Anglii, Francii, Chorvatsku a Finsku.
Používají-li hluchoslepí svoji červeno-bílou hůl správně, upozorní je na mnohé bariéry právě ona. Přesto jsou situace, kdy potřebují naši pomoc. Například v souvislosti s:
Někdy je ale třeba na hluchoslepého mluvit více nahlas, dobře artikulovat, mluvit pomaleji, nechávat slova doznít a mluvit do toho ucha, na které hluchoslepý lépe slyší.
Někteří hluchoslepí odezírají, proto k nim stůjme čelem a nedovolme, aby byli při pohledu na naše ústa oslňováni sluncem.
Je vhodné psát silným černým fixem na bílý list papíru velká tiskací písmena.
Psát lze nejen fixem na papír, ale i prstem do dlaně! Je možné tedy ukazováčkem "kreslit" velká tiskací písmena abecedy do dlaně hluchoslepého.
Někdy je nezbytné komunikovat také speciálními prostředky, ke kterým patří:
V případě potřeby využití těchto technik v komunikaci s hluchoslepým nezbude, než si na pomoc zavolat tlumočníka.
Ruch na ulici často nutí nedoslýchavé hluchoslepé vypínat svá sluchadla, takže se přechodně stávají téměř neslyšícími a nemusí reagovat na naše oslovení.
To, že hluchoslepý nereaguje na naše oslovení, tedy nutně nesouvisí s jeho nezdvořilostí - nemusí vůbec tušit, že někdo mluví právě k němu. Aby nás zaregistroval, postačí lehký dotek na jeho rameno nebo loket.
Hluchoslepí jsou lidé jako všichni ostatní. Mají svá trápení i radosti, své návyky, zájmy a povinnosti, jsou různě náladoví, různě aktivní a schopní.
Potkáme-li je na ulici, jistě někam směřují. Mají svůj cíl, místo, na které se potřebují dostat. Naše pomoc je tedy skutečnou pomocí jen tehdy, umožníme-li jim dosáhnout jejich cíle, a to co možná nejbezpečněji a nejefektivněji.
Výuka prostorové orientace
a samostatného pohybu hluchoslepých
osob, jakož i poradenství, výběr vhodných
pomůcek (včetně červeno-bílé hole), nácvik
komunikačních technik apod. je součástí
služeb poskytovaných
dvanácti krajskými středisky
Tyfloservisu, o. p. s.
se sídlem v Krakovské ul. č. 21, Praha 1,
e-mail: tsc@braillnet.cz
www.tyfloservis.cz
bankovní spoj.: ČS, a. s.: 1941297349/0800