Vodicí psi si zaslouží náš obdiv a lásku. Být dobrým vodicím psem není jen tak, vede k tomu dlouhá cesta, na které se pes učí nové dovednosti, aby mohl co nejlépe posloužit svému pánovi. Práce cvičitelů je náročná, ale krásná. Pracovat na sobě však musí i žadatel, a později majitel vodicího pejska, aby se svým psem utvořili vzájemně propojené pouto souznění.

Mezinárodním dnem vodicích psů je letos 27. dubna. Obvykle se slaví poslední středu v dubnu. Poprvé se svátek slavil v roce 1992 a stojí za nim Mezinárodní federace cvičitelů vodicích psů (IGDF), která určuje mezinárodní standardy výcviku vodicích psů. Proč však slavit jen jeden den? Proč neslavit rovnou celý týden? Vodicí psi si to přece zaslouží.

Týden vodicích psů

KDVP, Klub držitelů vodicích psů SONS ČR, z. s. proto vyhlásil akci „Týden vodicích psů“. V týdnu od 25.4.2022 do 1.5.2022 se po celé ČR konají osvětové akce pro veřejnost na téma vodicích psů. Do podpory této výzvy se kromě Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR zapojil i Tyfloservis, o.p.s. a krajská TyfloCentra. Akci podporují svou aktivitou i samotní zrakové postižení lidé se svými vodicími psy.

Cílem akce je ukázat široké veřejnosti, jak velký význam má pro svého majitele vodicí pes. Jaký je život s vodicím psem, jak vodicí pes pracuje. Cílem je také vyvrátit různé mýty a předsudky, které s tématem vodicích psů souvisí.

Bližší informace o Týdnu vodicích psů naleznete na https://www.sons.cz/tydenvodicichpsu.

V rámci týdne vodících psů jste mohli shlédnout rozhovor s naši hradeckou kolegyní, Olgou Šintákovou, která do studia České televize přišla se svou vodicí fenkou, Adélkou. Rozhovor bylo možné vidět dne 26. dubna v pořadu Sama doma. Pustit si ho můžete ZDE. Rozhovor je ke shlédnutí v 54 minutě.

O den později se pak na téma Vodicích psů konala v Obvodní knihovně Skvrňany v Plzni přednáška naši plzeňské kolegyně Lindy Albrechtové. O jejím průběhu si můžete přečíst ZDE.