Tlačítko Jak mohu pomoci
 

Foto Pichtova psacího stroje

Napsali o nás

Zažijte svět bez vidění: Osmáci si vyzkoušeli život nevidomých

23. 4. 2024

Osmáci z naší školy měli nevšední příležitost nahlédnout do světa nevidomých a získat hlubší pochopení jejich každodenního života. Díky návštěvě paní Moniky Morcinkové z Tyfloservisu měli možnost prozkoumat praktické ukázky a zkusit si na vlastní kůži, jaký je život člověka bez zraku.

číst více

Linda Albrechtová: Na obou očích jsem měla bezčočí

5. 3. 2023

Jedno oko slepé. Na druhém vidí převážně mlhu. A skrze ni světlo či tmu, občas syté barvy, obrysy postav a předmětů. Tak popisuje své vidění okolního světa jednačtyřicetiletá Linda Albrechtová, pracovnice Tyfloservisu.

číst více

Překonat strach, jak bez zraku fungovat

30. 1. 2023

Nevidomí a těžce zrakově postižení, kteří hledají cestu k co možná nejsamostatnějšímu životu, mají v Hradci Králové k dispozici službu, jež jim může pomoci se na tuto cestu vydat. Řadu let tady totiž působí krajská pobočka obecně prospěšné společnosti Tyfloservis, jejíž vedoucí je Daniela Morávková. „Vždycky mě zajímaly skupiny lidí, kteří vnímají svět trochu jinak než většinová populace,“ řekla v rozhovoru pro Salonky.

číst více

Logo Českého rozhlasu

S lidským přístupem Tyfloservis už 30 let pomáhá po celé republice osobám se zrakovým postižením 

4. 11. 2021

Tyfloservis je obecně prospěšná společnost, která poskytuje po celé naší republice rehabilitační služby osobám se zrakovým postižením. Nabízí podporu, informace a nácvik lidem, kteří přes vážné zrakové postižení hledají cestu k co možná nejsamostatnějšímu životu. Projekt PhDr. Josefa Cerhy v tomto roce slaví už třicáté výročí.

číst více

Logo České televize

Sama doma – Tyfloservis 

11. 10. 2021

V pořadu České televize, Sama doma, vystoupily ředitelka Tyfoservisu, o.p.s, ThDr. Eva Machová, a instruktorka rehabilitace z krajského ambulantního střediska Tyfloservisu, o.p.s. v Hradci Králové, Olga Šintáková, v doprovodu své vodicí feny Adélky. 

číst více

Logo Prima CNN News

Vyzkoušeli si chůzi poslepu. Lidé v Ústí nad Labem se seznámili s životem nevidomých 

24. 9. 2021

V Ústí nad Labem se ve čtvrtek vidoucí mohli na chvíli ponořit do světa nevidoucích. V rámci dne otevřených dveří neziskové organizace Tyfloservis si tam lidé mohli vyzkoušet například chůzi naslepo. Cílem bylo, aby pak dokázali nevidomým lépe pomoci.

číst více

Logo Česká tisková kancelář

Slavnostní předávání Cen Mosty 2020 s účastí Alberta Llovery

22. 9. 2021

V úterý 21.9. 2021 se ve Velkém sále Domu kultury města Ostrava uskutečnil již 18. ročník Slavnostního předávání Cen Mosty 2020. Ceny Mosty uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR v zájmu podpory aktivit přispívajících významným způsobem ke zlepšení postavení osob se zdravotním postižením a jejich participace, za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch těchto lidí.

číst více

Logo Českého rozhlasu

Nám nic není, máme akorát problémy se zrakem, jinak vše ostatní vnímáme jako zdraví lidé

26. 8. 2021

Život nevidomých, žijí ve tmě nebo vnímají barvy? A jaký používají slovník? Ptali jsme se Renaty Cekulové z Tyfloservisu a zrakově postižené Bohumily Šustrové.

číst více

Logo Českého rozhlasu

Tyfloservis pomáhá lidem se zrakovými problémy už 30 let 

9. 8. 2021

Služeb Tyfloservisu využívají lidé, kteří se narodí nevidomí, dále ti, kteří přišli o zrak během života a lidé slabozrací. „A také rodinní příslušníci, kteří se zajímají o to, jak pomoci, jak uspořádat byt a jaké sehnat pomůcky,“ doplňuje Veronika Haiclová, vedoucí olomouckého střediska.

číst více

Logo Českého rozhlasu

Tyfloservis slaví 30 let, jeho zakladatel se bohužel výročí nedožil

21. 2. 2021

„Tyfloservis učí člověka žít nadále do nejvyšší možné míry samostatně, i bez pomoci zraku,“ říká ředitelka Tyfloservisu Eva Machová v pražské Krakovské ulici, v sídle společnosti a krajského střediska pro Prahu a Středočeský kraj.

číst více

logo iDnes

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň,
věci mluví a vibrují

28. 5. 2019

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí nabízí nespočet barevných kontrastů, hmatových značek, speciálních úchytek nebo mluvících věcí. Za unikátním nápadem stojí designérka Veronika Loušová.

číst více

logo praha TV

Cenu veřejnosti Olgy Havlové získal ředitel Tyfloservisu, o.p.s.

28. 5. 2019

Laureátkou ceny Olgy Havlové, kterou vyhlašuje Výbor dobré vůle, se stala Tereza Nagyová. Ocenění získala za svoji osvětovou činnost zaměřenou na Crohnovu chorobu. Cenu veřejnosti převzal Josef Cerha, ředitel Tyfloservis o.p.s.

číst více

Kromě prevence nabídl Světový den zraku v nemocnici třeba i možnost zkusit se najíst a napít poslepu

11. 10. 2019

Namazat si poslepu chleba nebo rohlík, oloupat mandarinku, nalít si kávu nebo osladit čaj, to vše si mohli na vlastní kůži vyzkoušet lidé v Uherskohradišťské nemocnici. Ta se včera už tradičně připojila ke Světovému dni zraku, jehož cílem je upozornit veřejnost na rizika vzniku očních vad a onemocnění.

číst více 

logo iDnes

Do nového centra pro nevidomé v Ostravě se dostanou i vozíčkáři

13. 11. 2018

Lidem z Moravskoslezského kraje, kterým slábne zrak, nebo oslepnou, pomáhají od roku 1991 odborníci krajského ambulantního střediska Tyfloservisu. Buď jezdí za nimi domů, nebo je zvou do svého centra v Ostravě. To se nyní přestěhovalo na Prokešovo náměstí číslo 5, kam se dostanou i vozíčkáři.

číst více

Tyfloservis je šance pro nevidomé…

19. 4. 2017

Karlovarský kraj – „Tak můžeme jít,“ říká mi paní stojící vedle mě. Zdánlivě jednoduchý pokyn. Pro mě ale ne tak docela. Na očích mám totiž černé brýle a v ruce bílou slepeckou hůl. Po několika opatrných, pomalých a velmi nejistých krůčcích jsem naprosto ztracená.

číst více

logo iDnes

Pro nevidomé děti nebyly obrázky, tak je žena před 30 lety začala vyrábět

2. 4. 2017

Už zhruba třicet let vyrábí Veronika Haiclová z olomouckého Tyfloservisu obrázky pro nevidomé děti. Nápad, jak jim ukázat zvířátka, či dokonce celou pohádku, dostala při studiu speciální pedagogiky na Univerzitě Palackého. Do té doby v Česku nic podobného pro nevidomé děti neexistovalo.

číst více

Na Fialce v Říčanech byl vytvořen světový rekord v potápění nevidomých

13. 11. 2016

V neděli 13. 11. 2016 na Den nevidomých byl v bazénu Na Fialce uskutečněn světový rekord, který byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů – konkrétně 25 nevidomých lidí uskutečnilo ponor s dýchacím přístrojem. V jednu chvíli a na jednom místě setrvali pod hladinou po dobu 11 minut a 45 vteřin.

číst více

Před půl rokem přišel o zrak. Poprvé tak bude volit jako nevidomý

8. 10. 2016

Dvaačtyřicetiletý David Šachteli z Opavy-Litultovic chodí k volbám pravidelně. Jak sám říká, člověk by si neměl nechat ujít příležitost přispět svým hlasem k tomu, aby jej zastupovala strana, jejíž program je mu nejbližší.

číst více

Potíže zraku nejsou tabu

22. 5. 2016

Sokolov – Přibývají lidé se zrakovými problémy. Pro ty je tu k dispozici Tyfloservis, kde se jim dostane odborné péče, ale i poradenství. „Máme hodně dlouhodobých klientů. Zaměřujeme se na dlouhodobou rehabilitaci,“ vysvětlila vedoucí Tyfloservisu Petra Marková.

číst více

Logo časopisu Barbar

 a najednou byla tma

7. 4. 2016

Její oči nerozeznají den a noc. V devatenácti nenávratně oslepla a průvodkyněmi jejího dalšího života se staly marnost a deprese. Kolo osudu dnes sedmatřicetileté Jindřišce Jiřincové ale otočila její sestra, která ji vytáhla na vesnickou tancovačku. Tam se poznala s budoucím manželem, s ním si postavila dům a nové slunce má podobu roční dcerky Vanesky.

číst více

Logo Olomoucký deník

Olomoucí poslepu. Zkusila jsem projít centrem jako nevidomá

9. 6. 2014

Olomouc je prý k nevidomým docela přátelská. Nedělá jim vyloženě naschvály a snaží se jim cestu po městě usnadnit. Jaké to je procházet se historickým centrem v úplné tmě a se slepeckou holí? Redaktorka Olomouckého deníku to zkusila na vlastní kůži.

číst více

Logo Moravskoslezký deník

Dětští zastupitelé si zkusili být odkázáni jen na bílou hůl

8. 2. 2012

Strakonice – Tma je jediné, co vidí. Musí věřit svému sluchu a bílé hůlce, jenže tělo zmatkuje – točí se jim hlava a třesou nohy. Čtyři žáci a zároveň strakoničtí dětští zastupitelé si vyzkoušeli, jaké to je nevidět.

číst více

Logo Plzeňský deník

Pomůcky zvyšují samostatnost

20. 1. 2009

Plzeň – Tyfloservis vyráží za klienty po celém kraji. Prioritou je orientace v domácím prostředí.

číst více