Tři velmi příjemné dny strávil celý tým Královéhradeckého střediska s návštěvníky Temné kavárny, kterou Tyfloservis otevřel od 21. do 23. června v historickém centru města. Projekt byl již tradičně součástí doprovodného programu mezinárodního divadelního festivalu, který každoročně rozvibruje útroby centra na posledních deset dnů školního roku. V náladě všech návštěvníků, kterých bylo přibližně 250, byla znát uvolněnost spojená s nadcházejícím obdobím prázdnin, ale také touha po nových zážitcích. K ní přispělo předchozí uzavření restauračních zařízení kvůli pandemii. Zájemců o návštěvu tak bylo více, než dokázaly prostory pojmout.

Do kavárny všichni vstupovali v klapkách na očích, aby prostory Soukromého hudebního klubu dopředu neviděli. V cestě jim pomáhali vidící průvodci, kteří je doprovodili až k místu sezení. Poté mohli klapky z očí sundat a přibližně 45 minut si užívat úplnou tmu, kterou sklepní prostor skýtá. Ze speciálních hmatových nápojových lístků si u obsluhy objednali něco k jídlu a pití. Po naservírování pochutin mohli vyzkoušet jiný pocit z jejich konzumace.

Další zážitek ze světa nevidomých a slabozrakých lidí zprostředkovali hosté kavárny, kterými v daném roce byli Jiří Mojžíšek, Matěj Žaloudek a Pavla Kovaříková. Společnou notou jejich vystoupení bylo, že slepotou život nekončí, naopak píše nové stránky a záleží na každém, jakými slovy je naplní. Sálem zněly otázky na tělo, ke kterým se vždy jako první odhodlali bezstarostné děti. Účastníci žasli nad tím, do čeho všeho se hosté pouštění, a jak skvěle to zvládají. Ve vystoupeních nechyběl ani humor typický pro skupinu osob se zrakovým postižením. Zkrátka atmosféra byla nezapomenutelná.

Za propagaci projektu bychom rádi poděkovali společnosti kontrapunkt, z. ú., která organizuje Open air program divadelního festivalu. Za veškerou pomoc, podporu a vstřícnost děkujeme provozovatelce Soukromého hudebního klubu, paní Karolíně Mouchové. Velký dík také patří personálu kavárny z řad klientů Tyfloservisu a všem dobrovolníkům, bez nichž bychom to nezvládli.